The NOTTINGHAM SAILING CLUB TROPHIES AND AWARDS IN 2020
Photos and Histories
GH / Pursuit Events
1
2
3
4
5
Trent Cup (Pursuit)
Silver Fleet










Rose Bowl (Fore Series GH)
Silver Fleet
CANCELLED

Pursuit (Mid Series Pursuit)
Silver Fleet










Silver Sails (Aft Series GH)
Silver Fleet










Castle Trophy (Thursday Pursuit)
Silver Fleet
Susan Jones: Cx
Callum Tait: *
Chris Abbott: Vareo
Simon Limb: *

Louis-George Fletcher: *
Jenny Chuen: Cx

Adbolton Cup (Saturday GH)
Silver Fleet
Novice Fleet















Robin Hood Trophy (August Championship) Chris Abbott: Vareo
Hazel Clark: Comet

City of Nottingham Trophy (GH)
Silver Fleet










David Ashmore Memorial Trophy (Pursuit)
Silver Fleet
Chris Abbott: Vareo
Mark Harris: *
Simon Limb: *

Jan Walsh: Comet

Betty Watmough Trophy (Long Distance GH)
Silver Fleet
CANCELLED
Fforester Challenge Trophy (Long Distance GH)
Silver Fleet










Dail Coinneeamh (Xmas GH Series} CANCELLED
SPH Spring Series
(Personal Handicap Results of the first 1/3 of the SGH series)
CANCELLED
SPH Summer Series
(Personal Handicap Results of the middle 1/3 of the SGH series)
CANCELLED
SPH Autumn Series
(Personal Handicap Results of the last 1/3 of the SGH series)





Regatta Series
CANCELLED
Regatta Topper Team Racing
CANCELLED
Class Events
1
2
3
4
5
Wheel Trophy (Laser Sunday Class Points)





Elan Trophy (Enterprise Sunday Class Points)





Cedric Jackson Memorial Trophy (Laser Fleet for 2019)





RNLI Pennant ( GH )





Laser Trophy (One Day Event)




Garton Trophy (Albacore One Day Event)





Enterprise Shield Trophy / Parkstone Tankard (One Day Event)





Compass Trophy (GP14 One Day Event) / The Crew Bell




Scimitar Trophy (One Day Event)




Lark Trophy (One Day Event)




Mirror Image (One Day Event)





Comet Fleet Trophy (One Day Event)




Fleet Day GH Event





Open Events
1
2
3
4
5
Sundial Trophy (*)
CANCELLED
First Master (*)
Little John Cup (Enterprise)
Albacore
Comet
Aero
Trent Tri-Partite
Attenborough SC; Nottingham SC; Trent Valley SC
Team and Individual Results
Boxing Day Pursuit
Junior Events
1
2
3
4
5
Cadet Shield_(U14 T)
Owen Newton
Naomi Ringrose
Millie Mugaseth

Jane Shore Trophy_(U18 GH)





Junior Plaque_(U18 T)
Tom Brett
Ben White
Libby White

Junior Saturday GH Series (U18 in SGH)





Special Trophy
Endeavour Trophy  (Most Improved Helm)